Co powinienem wiedzieć przed wyjazdem do Indii?

Wiele osób, przed wyjazdem do Indii jest trochę wystraszonych 🙂  Wybiórcze przekazy medialne robią swoje. My dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam oswoić się z Indiami przed podróżą i zachęcamy do kontaktu z nami ,każdego kto waha się czy jechać!

Indie to kraj jogi, egzotycznych potraw, smaków, kolorów, zapachów. Wszystko jest tu intensywne. Jest to ogromny kraj więc znajdziesz tu wszystko, zarówno biedę jak i bogactwo. W przeciwieństwie do Europy czy Stanów, religia w Indiach nie jest zamknięta w murach kościołów, przeciwnie, jest nieodłączną i wszechobecną częścią życia. Oficjalną religią Indii jest Hinduizm. Indie to również zapachy, przyprawy i smaki. Jedzenie jest bardzo różnorodne i bogate.

Indie zamieszkuje ponad 1,2 mld ludzi. Podzielone są na 29 stanów. Możesz sobie wyobrazić, że każdy stan to jakby inne państwo w ramach Unii Europejskiej. Obowiązuje inny język, inne stroje, kultura, inne zwyczaje kulinarne i wytwórnie filmowe. Dlatego prawie wszyscy mówią tu po angielsku, jest to drugi język po Hindi, w którym Hindusi z odległych stanów mogą rozmawiać ze sobą.

Spędziliśmy w Indiach łącznie kilka miesięcy. Za każdym razem doświadczyliśmy innych Indii. Ważne jest nastawienie. Im mniej było w nas strachu i niepewności tym więcej doświadczaliśmy radości. Indie mają w sobie taką magię, że wzmacniają dokładnie to, co masz w sobie. Więc jeśli jedziesz z lękiem i strachem, najprawdopodobniej czeka cię lekcja, by go przezwyciężyć. Przede wszystkim miej otwarte oczy, uszy, serce i pomysł na to, czego chcesz doświadczyć – po co jedziesz do Indii. W zależności od tego jaka jest Twoja potrzeba wybierz stan dla siebie: Goa to plaże, Rishikesh to szkoły jogi, Daramsala jest domem Dalaj Lamy, a Kerala jest kolebką Ayurwedy i naturalnych metod leczenia…

Indie będą dla Ciebie na pewno przygodą i ucztą dla wszystkich zmysłów. By móc w pełni cieszyć się z niej, czuć swobodnie i bezpiecznie zapoznaj się z kilkoma wskazówkami przed wyjazdem:

Biały w Indiach

Jeśli masz jasną karnację będziesz budzić zainteresowanie. Biali zawsze przykuwają uwagę miejscowych. Hindusi są bardzo otwarci, głośni, dlatego chętnie podchodzą, zadają pytania, patrzą, a nawet wpatrują się. Szczególnie interesujące są dla nich oczywiście panie. Osobiście nigdy nie spotkałam się z żadną oznaką agresji z ich strony.

Język

Komunikacja w języku angielskim nie stanowi problemu. Indie przez wiele lat były kolonią brytyjską i jest on tutaj powszechnie stosowany. Każdy stan mówi swoim własnym odrębnym językiem, więc sami Hindusi często komunikują się między sobą po angielsku lub Hindi. Barierę w zrozumieniu może początkowo stanowić jedynie hinduski AKCENT🙂

Waluta

Walutą narodową w Indiach jest rupia indyjska (INR). Można ją bez problemu nabyć na miejscu. W kantorach, bankach, hotelach możesz wymienić wszystkie powszechnie akceptowane waluty (dolary, euro czy funty). Wypłata pieniędzy na miejscu również nie stanowi problemu, jest tu gęsta sieć bankomatów (zapoznaj się z limitem dziennym wypłat z bankomatu jeśli planujesz większe zakupy). Przed wyjazdem sprawdź również jaką prowizję pobiera Twój bank za wypłatę środków za granicą. Przy wymianie waluty i zakupach zwracaj uwagę na stan banknotów. Rzadko znajdziesz tu nowe. Ale jeśli są pomięte, popisane, brudne czy naddarte lepiej poprosić o wymianę, bo może się zdarzyć, że zostaną odrzucone potem przez sprzedawców.

Yes yes yes

Hindusi (także Nepalczycy, Filipińczycy…) nie lubią mówić “nie”, dlatego czasem zdarza się że na pytanie o kierunek wskażą jakikolwiek. Jeśli ich zapytasz o coś, upewnij się najlepiej u kilku osób. “Yes, yes, yes, yes” wraz z kiwaniem głową na boki traktuj bardziej jako oznakę sympatii niż potwierdzenia. Zawsze pytaj o to samo kilka osób.

Nie, dziękuję

Indie uczą asertywności! 🙂 Na targach czy w sklepach jeśli pytasz o cenę oznacza to, że JESTEŚ zainteresowany kupnem. Hindusi są bardzo honorowi jeśli chodzi o targowanie się. Jeśli wytargujesz cenę i nie kupisz możesz obrazić sprzedawcę. Z zasady na początku poda Ci cenę wyższą o kilkaset procent. My przepłacaliśmy przez tydzień, ale szybko nauczyliśmy się targować.

Na pewno choć raz zapozujesz do zdjęcia z Hindusem lub jego rodziną. Musisz się liczyć z tym, że jeśli o zdjęcie poprosi jedna osoba, zaraz znajdzie się kilka innych: ktoś z rodziny, kolega… Bywa też, że jesteśmy obfotografowywani znienacka. Ta zasada działa w obie strony. Więc jeśli robisz komuś zdjęcia uszanuj jego prywatność i też spytaj czy możesz.

Zdrowie

Inne smaki, przyprawy (Hindusi kochają przyprawy!), inne bakterie w wodzie oznaczają zwiększony wysiłek dla twojego żołądka. Przygotuj się, że w pewnym momencie możesz dostać jego rozstroju. Gdy to się stanie poproś o pomoc lokalnych: sklepikarza, nauczyciela jogi, kogoś w hotelu, w aptece. Oni doskonale wiedzą, co robić, a do lokalnych bakterii najlepiej jest użyć lokalnego środka. Indie to bogactwo wiedzy na temat zdrowia. Są znane ze względu na Ayuverdę (naturalne metody leczenia).

jemy Indie (2)Jedzenie

Używaj zawsze prawej ręki. Nie dotykaj niczego ani nikogo lewą. W Indiach je się prawą ręką. Lewa służy do higieny osobistej. Gospodynie zagniatają ciasto również tylko jedną ręką, lewej używają w ostateczności.

Nie pij wody z kranu. Kupuj wyłącznie zapieczętowaną butelkę wody lub zapytaj (w miejscu do którego masz zaufanie) o “drinking filtered water”. Unikaj lodów i lodu w kostkach. Kupując soki musisz zawsze poprosić, by były bez lodu i cukru. Aby uniknąć namnażania bakterii Hindusi piją wodę z butelki nie dotykając jej ustami.

Jedz tam, gdzie są ludzie. Czasem miejsce nie wygląda najlepiej, ale jest czysta kuchnia i pyszne potrawy. Pikantne jest smaczne, ale uważaj by go nie przedawkować. W większości miejsc możesz poprosić ,by jedzenie było “not spicy” lub “little spicy” – to i tak będzie ostre. Zbyt duża ilość ostrego może powodować biegunkę, hemoroidy, uczucie gorąca i nadpobudliwość.

Świątynie

Do świątyni czy domu wchodzi się boso. Przed wejściem zazwyczaj jest miejsce na klapki. Nie wnoś ich ze sobą do środka (nawet w torbie czy w plecaku), są uważane za nieczyste i taki gest może być odczytany jako zniewaga. Nam nigdy nie zginęły pozostawione przed wejściem.

Kobiety zakrywają ramiona (wystarczy zarzucić chustę). Świętych przedmiotów i figurek dotykaj tylko prawą ręką. Nie wskazuj niczego lewą ręką.

Sadhu Sadhu Sadhu (2)Ashramy i Sadhu

Indie są kolebką “duchowości”. Znajdziesz tam tysiące ashramów, świątyń i tysiące “świętych”. Niektórzy z nich rzeczywiście mają niezwykłą wiedzę i umiejętności, ale niektórzy są sponsorowani, by przyciągnąć turystów. Przed wyjazdem do ashramu sprawdź czy jest to miejsce dla Ciebie. Czasem zagubienie we współczesnym zachodnim świecie jest ułatwieniem dla nieuczciwych “niby – Sadhu”.

“Indian time”

Musisz wiedzieć, że w Indiach punktualność jest postrzegana trochę inaczej. Jeżeli umawiasz się z Hindusem na jakąś godzinę, przyjdzie co najmniej 15 minut spóźniony, najprawdopodobniej będzie to 30 minut, jednak z całą pewnością spóźni się 45 minut. Co do pociągów i autobusów o dziwo wszystko jeździło jak w szwajcarskim zegarku.

Zakupy

Targuj się, targuj i jeszcze raz targuj. Oczywiście zasada ta nie obowiązuje w marketach. Ceny usług (napraw, pomocy, podwózki) zawsze ustalaj PRZED skorzystaniem.

wieczorna ceremonia na GangesemRuch uliczny

W Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Jak na Azję przystało panuje tam totalny chaos! Na początku bywa przerażająco, ale z czasem zauważysz, że te pojazdy to w sumie nie tak szybko jadą i przejście na drugą stronę ulicy jest wykonalne. Bez problemu można pożyczyć skuter i samemu przemieszczać się wygodnie w tym płynnym oceanie samochodów.

Riksze

Korzystając z rikszy zawsze proś o włączenie licznika. Zawsze! Jeżeli kierowca nie chce się zgodzić poczekaj na następną rikszę. Ustal cenę ZANIM wsiądziesz. Możesz czasem spotkać się z nieuczciwością ze strony kierowcy (szczególnie tuk tuków), mimo wynegocjowanej ceny, na koniec dowiesz się, że cena dotyczyła jednej osoby.

Prepaid Taxi

Na dużych dworcach i lotniskach można skorzystać z taksówek opłacanych z góry – przy kasie z szyldem „Prepaid Taxi” podajesz adres pod który jedziesz i płacisz. Dostajesz druczek i idziesz na postój taksówek. Druczek pokazujesz pierwszemu lepszemu kierowcy, który do Ciebie podejdzie, ten zaprowadzi Cię do odpowiedniego auta. Kierowca nie ma prawa żądać od Ciebie dodatkowych pieniędzy. Można też dowiedzieć się w kasie ile będzie Cię kosztować przejazd i przyjąć to za punkt odniesienia w negocjacjach z niezależnymi kierowcami.

Kradzieże

W Indiach należy uważać na kradzieże, zarówno mienia jak i dokumentów. Paszporty, pieniądze i karty kredytowe najlepiej trzymać w “niewidzialnej” saszetce i mieć zawsze przy sobie. W każdym hotelu spotka Cię trochę biurokracji. Recepcjonista zawsze prosi o paszport i robi ksero (warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiednią ilość kopii, zarówno strony ze zdjęciem jak i z wklejoną wizą). Kradzieże najczęściej zdarzają się na dworcach i w pociągach. Zwyczaj zabezpieczania bagaży w pociągach praktykowany jest nawet przez miejscowych. Większość tanich pokoi hotelowych zamykana jest na kłódkę. Wygodnie jest mieć swoją kłódkę zamykana na szyfr.

ceremonia pierwszego cykluŻebracy

Wygląd może mylić! Ubranie o niczym nie świadczy. Uważaj na rozdawanie czegokolwiek. Dasz jednemu dziecku i nagle wokół Ciebie będzie ich kilkanaście… Istnieje też ryzyko że działają w zorganizowanych gangach i docelowo pieniądze trafiają do ich opiekuna. Wielu żebraków na ulicach Indii (szczególnie w pomarańczowych, białych czy czarnym szatach) to tzw. Sadhu, wycofani, mędrcy. Żyją oni jak mnisi w górach i schodzą do miasta co jakiś czas. Wielu jednak tylko podszywa się pod nich i po prostu żyje na ulicach. Zasada brzmi – nie dawaj i nie ucz żebractwa. Prawdziwy potrzebujący nie będzie ciągną Cię za rękaw.

Porady dla podróżujących samotnie kobiet

  • Jest bardzo dużo samotnie podróżujących kobiet po Indiach. Nie wahaj się! To niesamowita przygoda. Musisz tylko pamiętać o kilku drobiazgach, jeżeli nie chcesz narażać się na nieprzyjemne sytuacje. Indie to odmienny dress code i sposób zachowania, mentalność. Zrozum te zasady, by uniknąć niezrozumienia ze strony Hindusów.
  • Tradycyjnym strojem kobiet w Indiach jest sari – jeden długi pas materiału (w tysiącach przepięknych kolorów i wzorów) upinany wokół halki na biodrach i zarzucany przez ramię. Kobiety noszą do niego krótką bluzeczkę. Jest ona zasłonięta z przodu materiałem. Nigdy nie zakładaj tej bluzeczki do samej spódnicy! Noszenie koszulek na ramiączkach, bluzek z dużym dekoltem i krótkich spódniczek tudzież spodenek to w Indiach tak, jakbyś chodziła po ulicy nago.
  • ludzie IndiePatrzenie mężczyznom w oczy jest odbierane jako zaproszenie do kontaktu. Uważaj, by nie prowokować niepotrzebnie. Rozmawiaj z ludźmi, bądź miła i uśmiechnięta, ale nie przesadzaj z zażyłością.
  • Mężczyźni okazują sobie przyjaźń w bardzo zażyły sposób. Często trzymają się za ręce a nawet obejmują. Inaczej zachowują się mężczyźni w stosunku do kobiet. Publiczne dotykanie, obejmowanie, przytulanie, całowanie jest niemile widziane.
  • Niestety w oczach Hindusów biała kobieta jest postrzegana jako „wyzwolona”. Może się okazać, że mężczyźni, którzy muszą stosować te zasady w swojej kulturze będą chcieli zbliżyć się do białej kobiety, ponieważ widząc takie gesty z Twojej strony uznają, że nie masz nic przeciwko. Generalnie pamiętaj, że kobieta nie podaje mężczyźnie ręki, a tym bardziej go nie całuje na przywitanie. Jeśli chcesz się przywitać złóż ręce na wysokości serca i powiedz “Namaste”.
  • Unikaj wychodzenia samotnie po zmroku. Kobiety w Indiach najczęściej chodzą w grupach, razem. W Indiach kobiet na ulicach jest stosunkowo mało, zazwyczaj siedzą w domu doglądając gospodarstwa. Unikaj również wychodzenia na ulice podczas hucznych imprez. Najczęściej wtedy na ulicach grają i śpiewają sami mężczyźni. Widok samotnej kobiety może być bardzo zachęcający.
  • Jeżeli mężczyzna zacznie Cię śledzić wsiądź do rikszy i odjedź kilka przecznic. Jeżeli jesteś blisko hotelu wróć do pokoju i poinformuj o sytuacji w recepcji.
  • W Indiach kobiety dotykają kobiet, a mężczyźni mężczyzn. Jeżeli chcesz skorzystać z zabiegów ajurwedycznych, w tym masaży powinna zająć się Tobą kobieta. Jeśli w salonie pracuje tylko mężczyzna i nie jest on polecony przez kogoś zaufanego, unikaj niepotrzebnie dwuznacznej sytuacji.

Namaste

Namaste

Powodzenia i udanej podróży!

Namaste

Papaya

zapraszamy do naszego sklepu: www.momaspiral.com