Birma (Myanmar) cz.2 – Bagan

BAGAN (Pagan) – to jedna z największych atrakcji turystycznych Birmy.

Kończymy nasz 12 dniowy pobyt w Yangon. Ok.17.00 łapiemy taksówkę i jedziemy na Higway Bus Station, gdzie o 20.00 mamy autobus do BAGAN.
Jadąc blisko 2 godziny przez miasto widzimy nowoczesne centra handlowe (!), salony samochodowe, centra finansowe, ekskluzywne restauracje. Brakuje jedynie Pałacu Kultury i „Narodowego” 🙂
Dojeżdżamy na dworzec autobusowy a właściwie do miasteczka autobusowego. Są tutaj dziesiątki różnych przewoźników, małych i dużych, autobusowych i minivanów. Transport osobowy i ciężarowy. Głównie drogowy, bo kolej w Birmie jest, ale niewystarczająco rozwinięta. Są tutaj restauracje i sklepiki, mnóstwo ludzi a wśród nich bosi mnisi zbierający do swych mis jałmużnę.

Nasz przewoźnik to JJ Expres Bus, bilety zarezerwowaliśmy przez FB 🙂 Mają biuro wraz z poczekalnią. Płacimy i odbieramy bilety na miejscu. O 20.00 jesteśmy już w drodze do Bagan.

JJ Expres Bus do Bagan

JJ Expres Bus do Bagan

W autobusie czujemy się jak w samolocie. Wygodne siedzenia z możliwością oglądania filmów, serwis pokładowy. Blisko 8 godzin jazdy mija szybko. Jest 4 rano, trochę wcześnie i jeszcze ciemno. Nasz hostel znajduje się w Nyaung Oo, po drodze na punkcie kontrolnym płacimy po 25.000 Kyatów (20 $) za wjazd do specjalnej strefy archeologicznej. No to jesteśmy w BAGAN. Zaspany recepcjonista informuje nas, że pokój będzie gotowy już od 8.00 a do tego czasu możemy wypożyczyć rowery i pojechać podziwiać wschód słońca w Old Bagan. Tak też robimy, plecaki zostają w recepcji a my w ciemnościach jedziemy przed siebie wg mapy nakreślonej przez pomocnego hotelarza. Jest dość chłodno, ale bardzo ekscytująco. Intuicyjnie po ok.3 km. skręcamy z asfaltowej drogi w pole, gdzie w oddali widzimy jakieś światełka. Wdrapujemy się po stromych schodach na pagodę i czekamy….
Oto nagroda 🙂

Birma Bagan

Birma Bagan

Bagan – dla nas magiczne miejsce.

Kilka faktów historyczno – geograficznych.

Bagan to starożytne miasto i księstwo położone w środkowej Mjanmie (Birmie) nad rzeką Irawadi. Słynie z wielkiej liczby buddyjskich pagód, świątyń i klasztorów – ponad 2200 starożytnych obiektów. W latach 1044-1287 miasto było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego (Królestwa Paganu).

Obecnie pozostałości miasta tworzą strefę archeologiczną (Bagan Archaeological Zone), która obejmuje kilka miejscowości (m. in. Nyaung Oo, Old Bagan i New Bagan) na obszarze długości 13 km i szerokości 8 km.

  • Nyaung U (Oo) to baza noclegowa dla większości podróżników o niższym budżecie.
  • New Bagan to centrum hotelowo-restauracyjo-rozrywkowe.
  • Old Bagan to ta część, która nas interesuje czyli starożytny świat.

Począwszy od czasu panowania Króla Anawrahty, Bagan stał się ośrodkiem religijnym i naukowym: sprowadzeni z Indii i Cejlonu mnisi poza nauczaniem zajmowali się badaniami lingwistycznymi, filozofią, prawem i medycyną.
Nie wyjaśniono dotąd, jaka była przyczyna upadku Baganu (Paganu) w XIV. wieku. Prawdopodobnie powodów było kilka, m.in. :

– przeniesienie stolicy państwa do Ava i utrata względów oraz opieki panujących,
– najazdy mongołów,
– pożary,
– trzęsienia ziemi (jedno z ostatnich miało miejsce w roku 1975).

Birma Bagan

Birma Bagan

Prawie wszystkie zachowane budowle Baganu należą do jednej z trzech głównych kategorii: świątyń, stup i klasztorów. Jedenaście największych budowli powstało w XII i XIII wieku.
Pagody (stupy) są miejscem kultu, podczas gdy świątynie są przede wszystkim miejscem medytacji. Z tego też powodu pagody są bogato zdobione. Świątynie są często mroczne i surowe w wystroju, aby nie rozpraszać medytujących.

Miejscowa ludność wyróżnia „cztery wielkie świątynie”.

  • Gaw Daw Palin Phaya – jako najbardziej elegancką
  • Ananda – jako najpiękniejszą
  • Dhamma Yangyi – jako największą
  • Thatbyinyu – jako najwyższą

Pagoda Shwezigon

Ma ona zawierać kość czołową i ząb Buddy. Kość została zrabowana przez Anawrahtę ze stupy w Sri Kszetra, ząb zaś był darem króla Sri Lanki.
Jej budowę ukończono w roku 1087. Unikatową jej cechą jest to, że jako jedyna w Pagan nie została wybudowana z cegły, ale z kamienia (piaskowca), który jest budulcem trudno dostępnym w tym rejonie. Przy zachodnim wejściu na teren świątyni znajdują dwa kamienne lwy (ang. chinthe) – najstarsze w Paganie – stylizowane na sposób chiński, co jest dla Paganu typowe.
Na terenie pagody znajduje się też ważący 3423 kg miedziany dzwon pokryty inskrypcjami opisującymi pierwszych 6 lat panowania króla Bayinnaunga.
Pagoda Shwezigon znajduje się na terenie obecnego Nyaung U.

Birma Pagoda Shwezigon

Birma Pagoda Shwezigon

Świątynia Ananda
(birm.: အာနန္ဒာဘုရား /ànàɴdà pʰəjá/)

Nazwa świątyni pochodzi z sanskrytu i oznacza doskonałe szczęście. Powstała ona na przełomie XI i XII wieku za ponowania Kyanzitthy. Wg legendy opisanej w późniejszych kronikach, króla Kyazitthę odwiedziło ośmiu oświeconych mnichów (arahantów) medytujących w Grocie Nandamula na górze Gandhamadana. Król nakarmił i ugościł przybyszy, a w zamian poprosił ich, by użyli swych mocy do przywołania obrazu Groty. Następnie Kyanzittha wzniósł świątynię wzorując się na swojej wizji.
Świątynię Ananda wybudowano na planie krzyża greckiego.

Wewnątrz znajdują się cztery wysokie na 9,5 m wizerunki stojącego Buddy wykonane z pozłacanego drewna. Przedstawiają one Buddę historycznego (strona zachodnia), oraz poprzedzających go w naszej epoce trzech wcześniejszych Buddów: Kakusandhę (strona północna), Konagamanę (strona wschodnia), Kassapę (strona południowa).
Osobliwością jednego z tych wizerunków jest to, że pomimo pozycji stojącej ręce Buddy ułożone są w geście dharmaćakramudry (głoszenia nauki). Wszystkie wcześniejsze obrazy Buddy nauczającego przestawiają go w pozycji siedzącej.

Bagan Świątynia Ananda

Bagan Świątynia Ananda

Świątynia Dhammayangyi
(birm.: ဓမ္မရံကြီးပုထိုး /dəma̰jàɴdʑí pətʰó/)

Największą świątynię Paganu wybudowano za panowania króla Narathy bądź jego ojca – Alaungsithu, w latach 1163-1165. Według legend ufundowanie Dhammayangyi miało służyć odkupieniu jego licznych win, wśród nich zamordowania własnego ojca i brata, a także żony. Według innej legendy, podczas budowy król nakazał, aby cegły dopasowywano do siebie tak ściśle, by nie mieściła się między nimi szpilka. Murarzom, którzy nie spełnili tego warunku miał kazać obcinać ręce…

Budda Siakjamuni obok Buddy Maitreji
Świątynię Dhammayangyi zbudowano na planie niemal identycznym jak Świątynię Ananda (krzyż grecki, dwa okrężne korytarze wokół ceglanego rdzenia), jest ona jednak bardziej obszerna, choć nigdy nie została ukończona.
Dhammayangyi jest jedyną świątynią Paganu, w której znalazł się posąg siedzących obok siebie dwóch Buddów: współczesnego (Siakjamuni Gautamy) i przyszłego (Maitreji).

Obecny i przyszły Budda czyli GAUTAMA i MAITREJA

Obecny i przyszły Budda czyli GAUTAMA i MAITREJA

Rowerem po Bagan.

Na terenie Old Bagan znajdujemy miejsca bardziej oblegane, gdzie oprócz licznych turystów spotkać można sprzedawców pamiątek, rękodzieła i drobnych przekąsek. Są też i takie, które opuszczone, samotnie stoją pośród traw i akacjowych drzew – idealne miejsca kontemplacji (jak za dawnych czasów). Zachęcamy Was do ich odnalezienia, wystarczy ruszyć w teren a za mapę niech służy wzrok i intuicja.

Bagan Malowane na piasku z rzeki Irawadi

Bagan Malowane na piasku z rzeki Irawadi

Wypożyczenie dwukółkowca kosztuje 1500 Kyat (5 zł.) dziennie. Alternatywą są skutery lub bryczki. My robimy formę więc wybieramy rowery. Jak już człowiek się najeździ i napatrzy to i obiad lepiej smakuje. Naszą najsmaczniejszą restauracją jest „The Moon” w Old Bagan. Pysznie, tanio i wegetariańsko a do rachunku dostajemy tamaryndowe cukierki 🙂 Monia się od nich uzależniła 😉

Tamaryndowe cukierki

Tamaryndowe cukierki

Zostajemy w Bagan 3 dni. Naszym zdaniem to absolutne minimum. Znajdziecie tutaj oprócz atrakcji turystycznych wiele spokojnych miejsc idealnych na piknik w cieniu akacji i poobiedniej medytacji 😉

W Nyaung U możecie zrobić zakupy na miejscowym targu, warzywa, owoce, pamiątki. Sprzedają tutaj także kawałki drzewa opałowego do palenia w kuchni. Niby nic nadzwyczajnego, ale jego zapach jest uzależniający. Wystarczy zamknąć oczy, przyłożyć nos do kawałka deseczki i człowiek przenosi się w inny świat 🙂 lub do sosnowego gaju.

Bagan Drewienko

Bagan Drewienko

Birma Bagan Targowisko

Birma Bagan Targowisko

Nasz nocleg home położony jest przy głównej drodze. Do Old Bagan jest ok.5 km. Cała trasa to dziesiątki starożytnych budowli. Za nocleg (pokój 2 osobowy) ze śniadaniem płacimy 25.000 Kyat (25 $). Pokój jest czysty, dość duży a w łazience luksus – prysznic z gorącą wodą 🙂

Wyjeżdżamy stąd pełni wrażeń, jeszcze kiedyś tutaj wrócimy.
Następny przystanek Pyin Oo lwin.

Garlic

Zapraszamy do naszego sklepu: www.momaspiral.com